BI Technologies / TT Electronics P160KN-0QC15C100K
PartNo:
P160KN-0QC15C100K
Manufacturers: BI Technologies / TT Electronics
Qty: 895
Request Qty:
Description: Potentiometers 16mm Rotary Panel Potentiometer
RoHS:Details
Resistance:100 kOhms
Power Rating:100 mW
Voltage Rating:
Tolerance:0.2
Termination Style:Pin
Mounting Style:Panel
Taper:Reverse Audio
Number of Turns:1
Shaft Type:Knurled / Serrated
Shaft Diameter:6 mm
Shaft Length:15 mm