 All Product > Resistors > Variable Resistors > BI Technologies / TT Electronics  (P160KNP-0EC25B5K)
BI Technologies / TT Electronics P160KNP-0EC25B5K
PartNo:
P160KNP-0EC25B5K
Manufacturers: BI Technologies / TT Electronics
Qty: 416
Request Qty:
Description: Potentiometers 16mm Rotary Panel Potentiometer
RoHS:Details
Resistance:5 kOhms
Power Rating:200 mW
Voltage Rating:
Tolerance:0.2
Termination Style:Solder Lug
Mounting Style:Panel
Taper:Linear
Number of Turns:1
Shaft Type:Slotted
Shaft Diameter:6 mm
Shaft Length:25 mm