 All Product > Resistors > Variable Resistors > Vishay / Sfernice  (P16NP102MAB15)
Vishay / Sfernice P16NP102MAB15
PartNo:
P16NP102MAB15
Manufacturers: Vishay / Sfernice
Qty: 1503
Request Qty:
Description: Potentiometers 1Kohms 20% Linear Plastic black
RoHS:Details
Resistance:1 kOhms
Power Rating:1 W
Voltage Rating:31.6 V
Tolerance:0.2
Termination Style:Solder Lug
Mounting Style:Panel
Taper:Linear
Number of Turns:1
Shaft Type:Knob
Shaft Diameter:10 mm
Shaft Length:7 mm