 All Product > Resistors > Variable Resistors > BI Technologies / TT Electronics  (P170S-FC15BR100K)
BI Technologies / TT Electronics P170S-FC15BR100K
PartNo:
P170S-FC15BR100K
Manufacturers: BI Technologies / TT Electronics
Qty: 437
Request Qty:
Description: Potentiometers 17mm Rotary Panel Potentiometer
RoHS:Details
Resistance:100 kOhms
Power Rating:100 mW
Voltage Rating:
Tolerance:0.2
Termination Style:Solder Lug
Mounting Style:Panel
Taper:Linear
Number of Turns:1
Shaft Type:Flatted / D
Shaft Diameter:6 mm
Shaft Length:15 mm