 All Product > Resistors > Variable Resistors > BI Technologies / TT Electronics  (P230-3FA25BR1K)
BI Technologies / TT Electronics P230-3FA25BR1K
PartNo:
P230-3FA25BR1K
Manufacturers: BI Technologies / TT Electronics
Qty: 436
Request Qty:
Description: Potentiometers 24mm Rotary Panel Potentiometer
RoHS:Details
Resistance:1 kOhms
Power Rating:500 mW (1/2 W)
Voltage Rating:
Tolerance:0.2
Termination Style:Solder Lug
Mounting Style:Panel
Taper:Linear
Number of Turns:1
Shaft Type:Flatted / D
Shaft Diameter:6.35 mm
Shaft Length:25 mm