 All Product > Resistors > Variable Resistors > BI Technologies / TT Electronics  (P260P-S1AF3CB10K)
BI Technologies / TT Electronics P260P-S1AF3CB10K
PartNo:
P260P-S1AF3CB10K
Manufacturers: BI Technologies / TT Electronics
Qty: 881
Request Qty:
Description: Potentiometers 12.7mm Square Panel Potentiometer
RoHS:Details
Resistance:10 kOhms
Power Rating:500 mW (1/2 W)
Voltage Rating:
Tolerance:0.1
Termination Style:Pin
Mounting Style:Panel
Taper:Linear
Number of Turns:1
Shaft Type:Flatted / D
Shaft Diameter:3.2 mm
Shaft Length:20 mm