 All Product > Resistors > Variable Resistors > Piher  (PC16SH07CP06103A2020CTA)
Piher PC16SH07CP06103A2020CTA
PartNo:
PC16SH07CP06103A2020CTA
Manufacturers: Piher
Qty: 529
Request Qty:
Description: Potentiometers 10Kohms blk Sq 3pin
RoHS:Details
Resistance:10 kOhms
Power Rating:200 mW
Voltage Rating:
Tolerance:0.2
Termination Style:Solder Lug
Mounting Style:Through Hole
Taper:Linear
Number of Turns:1
Shaft Type:Knurled / Serrated
Shaft Diameter:6 mm
Shaft Length:45 mm