 All Product > Resistors > Variable Resistors > Bourns  (PCW1D-C24-BEB105L)
Bourns PCW1D-C24-BEB105L
PartNo:
PCW1D-C24-BEB105L
Manufacturers: Bourns
Qty: 572
Request Qty:
Description: Potentiometers 1M 20% Sq 22mm Single Turn
RoHS:Details
Resistance:1 MOhms
Power Rating:750 mW (3/4 W)
Voltage Rating:
Tolerance:0.2
Termination Style:Pin
Mounting Style:Panel
Taper:Linear
Number of Turns:1
Shaft Type:Flatted / D
Shaft Diameter:6.35 mm
Shaft Length:19 mm