 All Product > Resistors > Variable Resistors > Bourns  (PCW1D-R24-EAB503L)
Bourns PCW1D-R24-EAB503L
PartNo:
PCW1D-R24-EAB503L
Manufacturers: Bourns
Qty: 559
Request Qty:
Description: Potentiometers 50K 3/4" SHAFT
RoHS:Details
Resistance:50 kOhms
Power Rating:750 mW (3/4 W)
Voltage Rating:
Tolerance:0.2
Termination Style:Pin
Mounting Style:Panel
Taper:Linear
Number of Turns:1
Shaft Type:Flatted / D
Shaft Diameter:4.76 mm
Shaft Length:24 mm