 All Product > Resistors > Variable Resistors > Bourns  (PDA17-SN25-502BK)
Bourns PDA17-SN25-502BK
PartNo:
PDA17-SN25-502BK
Manufacturers: Bourns
Qty: 474
Request Qty:
Description: Potentiometers 5K 20% 17mm Linear
RoHS:Details
Resistance:5 kOhms
Power Rating:100 mW
Voltage Rating:
Tolerance:0.2
Termination Style:Pin
Mounting Style:Through Hole
Taper:Linear
Number of Turns:1
Shaft Type:Knurled / Serrated
Shaft Diameter:
Shaft Length:25 mm