 All Product > Resistors > Variable Resistors > Bourns  (PDA241-HRT01-254B0)
Bourns PDA241-HRT01-254B0
PartNo:
PDA241-HRT01-254B0
Manufacturers: Bourns
Qty: 440
Request Qty:
Description: Potentiometers 250Kohms 24 teeth Knurled Shaft HIGH
RoHS:Details
Resistance:250 kOhms
Power Rating:500 mW (1/2 W)
Voltage Rating:
Tolerance:0.15
Termination Style:Solder Lug
Mounting Style:Panel
Taper:Linear
Number of Turns:1
Shaft Type:Knurled / Serrated
Shaft Diameter:6 mm
Shaft Length:19 mm