 All Product > Resistors > Variable Resistors > Bourns  (PDA241-HRT01-504A2)
Bourns PDA241-HRT01-504A2
PartNo:
PDA241-HRT01-504A2
Manufacturers: Bourns
Qty: 514
Request Qty:
Description: Potentiometers 500Kohms 24 teeth Knurled Shaft HIGH
RoHS:Details
Resistance:500 kOhms
Power Rating:250 mW (1/4 W)
Voltage Rating:
Mounting Style:Panel
Taper:Audio
Number of Turns:1
Shaft Type:Knurled / Serrated
Shaft Diameter:6 mm
Shaft Length:19 mm