 All Product > Resistors > Variable Resistors > Bourns  (PDA241-HRT02-105B0)
Bourns PDA241-HRT02-105B0
PartNo:
PDA241-HRT02-105B0
Manufacturers: Bourns
Qty: 537
Request Qty:
Description: Potentiometers 1Mohms Plain Shaft HIGH
RoHS:Details
Resistance:1 MOhms
Power Rating:500 mW (1/2 W)
Voltage Rating:
Mounting Style:Panel
Taper:Linear
Number of Turns:1
Shaft Type:Round / Plain
Shaft Diameter:6.35 mm
Shaft Length:19 mm