 All Product > Resistors > Variable Resistors > Bourns  (PDA241-SRT01-504B0)
Bourns PDA241-SRT01-504B0
PartNo:
PDA241-SRT01-504B0
Manufacturers: Bourns
Qty: 448
Request Qty:
Description: Potentiometers 500Kohms 24 teeth Knurled Shaft STD
RoHS:Details
Resistance:500 kOhms
Power Rating:500 mW (1/2 W)
Voltage Rating:
Mounting Style:Panel
Taper:Linear
Number of Turns:1
Shaft Type:Knurled / Serrated
Shaft Diameter:6 mm
Shaft Length:19 mm