 All Product > Resistors > Variable Resistors > Bourns  (PDA241-SRT02-104B0)
Bourns PDA241-SRT02-104B0
PartNo:
PDA241-SRT02-104B0
Manufacturers: Bourns
Qty: 591
Request Qty:
Description: Potentiometers 100Kohms Plain Shaft STD
RoHS:Details
Resistance:100 kOhms
Power Rating:500 mW (1/2 W)
Voltage Rating:
Mounting Style:Panel
Taper:Linear
Number of Turns:1
Shaft Type:Round / Plain
Shaft Diameter:6.35 mm
Shaft Length:19 mm