 All Product > Resistors > Variable Resistors > Bourns  (PDB12-F4251-254BF)
Bourns PDB12-F4251-254BF
PartNo:
PDB12-F4251-254BF
Manufacturers: Bourns
Qty: 377
Request Qty:
Description: Potentiometers 250K LINEAR 12MM
RoHS:Details
Resistance:250 kOhms
Power Rating:80 mW
Voltage Rating:
Tolerance:0.2
Termination Style:Pin
Mounting Style:Through Hole
Taper:Linear
Number of Turns:1
Shaft Type:Flatted / D
Shaft Diameter:6 mm
Shaft Length:25 mm