 All Product > Resistors > Variable Resistors > Bourns  (PDB12-H4151-102BF)
Bourns PDB12-H4151-102BF
PartNo:
PDB12-H4151-102BF
Manufacturers: Bourns
Qty: 1280
Request Qty:
Description: Potentiometers 1K LINEAR 15mm
RoHS:Details
Resistance:1 kOhms
Power Rating:80 mW
Voltage Rating:150 V
Tolerance:0.2
Termination Style:Pin
Mounting Style:
Taper:Linear
Number of Turns:1
Shaft Type:Flat
Shaft Diameter:6 mm
Shaft Length:15 mm