 All Product > Resistors > Variable Resistors > Bourns  (PDB12-H4301-503BF)
Bourns PDB12-H4301-503BF
PartNo:
PDB12-H4301-503BF
Manufacturers: Bourns
Qty: 448
Request Qty:
Description: Potentiometers 5/8" 500ohm 5% Square 10 Turn
RoHS:Details
Resistance:50 kOhms
Power Rating:80 mW
Voltage Rating:150 V
Tolerance:0.2
Termination Style:Pin
Mounting Style:Panel
Taper:Linear
Number of Turns:1
Shaft Type:Flatted
Shaft Diameter:
Shaft Length:30 mm