 All Product > Resistors > Variable Resistors > Bourns  (PDB181-GTR01-253A2)
Bourns PDB181-GTR01-253A2
PartNo:
PDB181-GTR01-253A2
Manufacturers: Bourns
Qty: 734
Request Qty:
Description: Potentiometers 25KOHMS KNURLED SNG SOLDER LUGS
RoHS:Details
Resistance:25 kOhms
Power Rating:100 mW
Voltage Rating:
Tolerance:0.2
Termination Style:Solder Lug
Mounting Style:Panel
Taper:Audio
Number of Turns:1
Shaft Type:Knurled / Serrated
Shaft Diameter:6 mm
Shaft Length:19 mm