 All Product > Resistors > Variable Resistors > Bourns  (PDB182-GTRB1-504MN)
Bourns PDB182-GTRB1-504MN
PartNo:
PDB182-GTRB1-504MN
Manufacturers: Bourns
Qty: 416
Request Qty:
Description: Potentiometers 500Kohm 20% 17mm Knurled Shaft/SL/CD
RoHS:Details
Resistance:500 kOhms
Power Rating:60 mW
Voltage Rating:150 V
Tolerance:0.2
Termination Style:Solder Lug
Mounting Style:Through Hole
Taper:Balance
Number of Turns:1
Shaft Type:Knurled / Serrated
Shaft Diameter:6 mm
Shaft Length:19 mm