 All Product > Resistors > Variable Resistors > Bourns  (PDB182-GTRB2-254MN)
Bourns PDB182-GTRB2-254MN
PartNo:
PDB182-GTRB2-254MN
Manufacturers: Bourns
Qty: 503
Request Qty:
Description: Potentiometers 250Kohm 20% 17mm Plain Shaft/SL/CD
RoHS:Details
Resistance:250 kOhms
Power Rating:60 mW
Voltage Rating:150 V
Tolerance:0.2
Termination Style:Solder Lug
Mounting Style:Through Hole
Taper:Balance
Number of Turns:1
Shaft Type:Round / Plain
Shaft Diameter:6 mm
Shaft Length:19 mm