 All Product > Resistors > Variable Resistors > Bourns  (PDB183-GTR21-504A2)
Bourns PDB183-GTR21-504A2
PartNo:
PDB183-GTR21-504A2
Manufacturers: Bourns
Qty: 806
Request Qty:
Description: Potentiometers 500Kohm 20% 17mm Knurled Shaft/SL/DG
RoHS:Details
Resistance:500 kOhms
Power Rating:100 mW
Voltage Rating:150 V
Tolerance:0.2
Termination Style:Solder Lug
Number of Turns:1
Shaft Type:Knurled / Serrated
Shaft Diameter:6 mm
Shaft Length:19 mm