 All Product > Resistors > Variable Resistors > Bourns  (PDB183-GTR32-254A2)
Bourns PDB183-GTR32-254A2
PartNo:
PDB183-GTR32-254A2
Manufacturers: Bourns
Qty: 968
Request Qty:
Description: Potentiometers 250K AUDIO PLAIN
RoHS:Details
Resistance:250 kOhms
Power Rating:100 mW
Voltage Rating:150 V
Tolerance:0.2
Termination Style:Solder Lug
Number of Turns:1
Shaft Type:Round / Plain
Shaft Diameter:6 mm
Shaft Length:27.5 mm