 All Product > Resistors > Variable Resistors > Bourns  (PDB241-E420K-104B0)
Bourns PDB241-E420K-104B0
PartNo:
PDB241-E420K-104B0
Manufacturers: Bourns
Qty: 512
Request Qty:
Description: Potentiometers 100K 24MM 20%
RoHS:Details
Resistance:100 kOhms
Power Rating:500 mW (1/2 W)
Voltage Rating:
Tolerance:0.2
Termination Style:Solder Lug
Mounting Style:Panel
Taper:Linear
Number of Turns:1
Shaft Type:Knurled / Serrated
Shaft Diameter:6 mm
Shaft Length:20 mm