 All Product > Resistors > Variable Resistors > Bourns  (PDB241-GNL01-254B0)
Bourns PDB241-GNL01-254B0
PartNo:
PDB241-GNL01-254B0
Manufacturers: Bourns
Qty: 536
Request Qty:
Description: Potentiometers 250K LINEAR KNURLED
RoHS:Details
Resistance:250 kOhms
Power Rating:250 mW (1/4 W)
Voltage Rating:
Tolerance:0.2
Termination Style:Solder Lug
Mounting Style:
Taper:Linear
Number of Turns:1
Shaft Type:Knurled / Serrated
Shaft Diameter:6 mm
Shaft Length:19 mm