 All Product > Resistors > Variable Resistors > Bourns  (PDB241-GNL13-504B0)
Bourns PDB241-GNL13-504B0
PartNo:
PDB241-GNL13-504B0
Manufacturers: Bourns
Qty: 669
Request Qty:
Description: Potentiometers 500K LINEAR KNURLED
RoHS:Details
Resistance:500 kOhms
Power Rating:250 mW (1/4 W)
Voltage Rating:
Tolerance:0.2
Termination Style:Solder Lug
Mounting Style:
Taper:Linear
Number of Turns:1
Shaft Type:Knurled / Serrated
Shaft Diameter:6 mm
Shaft Length:27.5 mm