 All Product > Resistors > Variable Resistors > Bourns  (PDB241-GTR02-104A2)
Bourns PDB241-GTR02-104A2
PartNo:
PDB241-GTR02-104A2
Manufacturers: Bourns
Qty: 713
Request Qty:
Description: Potentiometers 0.25watt 100Kohms 20% Plain
RoHS:Details
Resistance:100 kOhms
Power Rating:250 mW (1/4 W)
Voltage Rating:
Tolerance:0.2
Termination Style:Solder Lug
Mounting Style:Panel
Taper:Audio
Number of Turns:1
Shaft Type:Round / Plain
Shaft Diameter:6.35 mm
Shaft Length:19 mm