 All Product > Resistors > Variable Resistors > Bourns  (PDB241-GTR03-254A2)
Bourns PDB241-GTR03-254A2
PartNo:
PDB241-GTR03-254A2
Manufacturers: Bourns
Qty: 743
Request Qty:
Description: Potentiometers PANEL CONTROL 18MM-ST-CARBON
RoHS:Details
Resistance:250 kOhms
Power Rating:100 mW
Voltage Rating:
Mounting Style:Panel
Taper:Audio
Number of Turns:1
Shaft Type:Knurled / Serrated
Shaft Diameter:6 mm
Shaft Length:27.5 mm