 All Product > Resistors > Variable Resistors > Bourns  (PDB241-S420K-103B0)
Bourns PDB241-S420K-103B0
PartNo:
PDB241-S420K-103B0
Manufacturers: Bourns
Qty: 457
Request Qty:
Description: Potentiometers 0.5watt 10Kohms 20% Knurled
RoHS:Details
Resistance:10 kOhms
Power Rating:500 mW (1/2 W)
Voltage Rating:500 V
Mounting Style:Panel
Taper:Linear
Number of Turns:1
Shaft Type:Knurled / Serrated
Shaft Diameter:6 mm
Shaft Length:20 mm