 All Product > Resistors > Variable Resistors > Bourns  (PDB241-S420K-504A2)
Bourns PDB241-S420K-504A2
PartNo:
PDB241-S420K-504A2
Manufacturers: Bourns
Qty: 524
Request Qty:
Description: Potentiometers 0.25watt 500Kohms 20% Knurled
RoHS:Details
Resistance:500 kOhms
Power Rating:250 mW (1/4 W)
Voltage Rating:250 V
Mounting Style:Panel
Taper:Audio
Number of Turns:1
Shaft Type:Knurled / Serrated
Shaft Diameter:6 mm
Shaft Length:20 mm