 All Product > Resistors > Variable Resistors > Bourns  (PRS11S-N20F-503B1)
Bourns PRS11S-N20F-503B1
PartNo:
PRS11S-N20F-503B1
Manufacturers: Bourns
Qty: 917
Request Qty:
Description: Potentiometers 11mm 50Kohm
RoHS:Details
Resistance:50 kOhms
Power Rating:25 mW
Voltage Rating:
Tolerance:0.2
Termination Style:SMD/SMT
Mounting Style:
Taper:Linear
Number of Turns:1
Shaft Type:Flatted / D
Shaft Diameter:6 mm
Shaft Length:20 mm