 All Product > Resistors > Variable Resistors > Vishay / Sfernice  (PRV6SAABGYB25103KA)
Vishay / Sfernice PRV6SAABGYB25103KA
PartNo:
PRV6SAABGYB25103KA
Manufacturers: Vishay / Sfernice
Qty: 548
Request Qty:
Description: Potentiometers 1/2" POT S/L 10K
RoHS:Details
Resistance:10 kOhms
Power Rating:200 mW
Voltage Rating:
Tolerance:0.2
Termination Style:Solder Lug
Mounting Style:Panel
Taper:Linear
Number of Turns:1
Shaft Type:Round / Plain
Shaft Diameter:3.17 mm
Shaft Length:22 mm