 All Product > Resistors > Variable Resistors > Bourns  (PTD901-1015F-B203)
Bourns PTD901-1015F-B203
PartNo:
PTD901-1015F-B203
Manufacturers: Bourns
Qty: 668
Request Qty:
Description: Potentiometers 20K LINEAR
RoHS:Details
Resistance:20 kOhms
Power Rating:50 mW
Voltage Rating:150 VAC, 20 VDC
Tolerance:0.1
Termination Style:Pin
Mounting Style:Through Hole
Taper:Linear
Number of Turns:
Shaft Type:Flat
Shaft Diameter:6 mm
Shaft Length:15 mm