 All Product > Resistors > Variable Resistors > Bourns  (PTD901-2015K-B503)
Bourns PTD901-2015K-B503
PartNo:
PTD901-2015K-B503
Manufacturers: Bourns
Qty: 562
Request Qty:
Description: Potentiometers 50K LINEAR
RoHS:Details
Resistance:50 kOhms
Power Rating:50 mW
Voltage Rating:
Tolerance:0.2
Termination Style:Pin
Mounting Style:Through Hole
Taper:Linear
Number of Turns:1
Shaft Type:Knurled / Serrated
Shaft Diameter:6 mm
Shaft Length:15 mm