 All Product > Resistors > Variable Resistors > Bourns  (PTD902-1015K-A102)
Bourns PTD902-1015K-A102
PartNo:
PTD902-1015K-A102
Manufacturers: Bourns
Qty: 1110
Request Qty:
Description: Potentiometers 1K AUDIO
RoHS:Details
Resistance:1 kOhms
Power Rating:25 mW
Voltage Rating:
Tolerance:0.1
Termination Style:Pin
Mounting Style:Through Hole
Taper:Audio
Number of Turns:1
Shaft Type:Knurled / Serrated
Shaft Diameter:6 mm
Shaft Length:15 mm