 All Product > Resistors > Variable Resistors > Bourns  (PTD902-2015K-A503)
Bourns PTD902-2015K-A503
PartNo:
PTD902-2015K-A503
Manufacturers: Bourns
Qty: 522
Request Qty:
Description: Potentiometers 50K AUDIO
RoHS:Details
Resistance:50 kOhms
Power Rating:25 mW
Voltage Rating:
Tolerance:0.2
Termination Style:Pin
Mounting Style:Through Hole
Taper:Audio
Number of Turns:1
Shaft Type:Knurled / Serrated
Shaft Diameter:6 mm
Shaft Length:15 mm