 All Product > Resistors > Variable Resistors > Bourns  (PTD902-2015K-B103)
Bourns PTD902-2015K-B103
PartNo:
PTD902-2015K-B103
Manufacturers: Bourns
Qty: 2529
Request Qty:
Description: Potentiometers 10K LINEAR
RoHS:Details
Resistance:10 kOhms
Power Rating:50 mW
Voltage Rating:
Tolerance:0.2
Termination Style:Pin
Mounting Style:Through Hole
Taper:Linear
Number of Turns:1
Shaft Type:Knurled / Serrated
Shaft Diameter:6 mm
Shaft Length:15 mm