 All Product > Resistors > Variable Resistors > Bourns  (PTP901-030F-503A3)
Bourns PTP901-030F-503A3
PartNo:
PTP901-030F-503A3
Manufacturers: Bourns
Qty: 497
Request Qty:
Description: Potentiometers 50K AUDIO 20%
RoHS:Details
Resistance:50 kOhms
Power Rating:25 mW
Voltage Rating:
Tolerance:0.2
Termination Style:Pin
Mounting Style:Panel
Taper:Audio
Number of Turns:1
Shaft Type:Flatted / D
Shaft Diameter:6 mm
Shaft Length:30 mm