 All Product > Resistors > Variable Resistors > Bourns  (PTP901-030K-203B2)
Bourns PTP901-030K-203B2
PartNo:
PTP901-030K-203B2
Manufacturers: Bourns
Qty: 498
Request Qty:
Description: Potentiometers 20Kohms
RoHS:Details
Resistance:20 kOhms
Power Rating:50 mW
Voltage Rating:
Tolerance:0.2
Termination Style:Pin
Mounting Style:Panel
Taper:Linear
Number of Turns:1
Shaft Type:Knurled / Serrated
Shaft Diameter:6 mm
Shaft Length:30 mm