 All Product > Resistors > Variable Resistors > Bourns  (PTV09A-2020U-A102)
Bourns PTV09A-2020U-A102
PartNo:
PTV09A-2020U-A102
Manufacturers: Bourns
Qty: 533
Request Qty:
Description: Potentiometers 1K AUDIO 20%
RoHS:Details
Resistance:1 kOhms
Power Rating:
Voltage Rating:
Tolerance:0.2
Termination Style:Pin
Mounting Style:Through Hole
Taper:Audio
Number of Turns:1
Shaft Type:Knurled / Serrated
Shaft Diameter:6 mm
Shaft Length:20 mm