 All Product > Resistors > Variable Resistors > Bourns  (PTV09A-4020U-B104)
Bourns PTV09A-4020U-B104
PartNo:
PTV09A-4020U-B104
Manufacturers: Bourns
Qty: 615
Request Qty:
Description: Potentiometers 100K 20% 9mm Linear Snap In
RoHS:Details
Resistance:100 kOhms
Power Rating:50 mW
Mounting Style:Through Hole
Taper:Linear
Number of Turns:1
Shaft Type:Knurled / Serrated
Shaft Diameter:6 mm
Shaft Length:20 mm