 All Product > Resistors > Variable Resistors > Bourns  (PTV09A-4030U-B502)
Bourns PTV09A-4030U-B502
PartNo:
PTV09A-4030U-B502
Manufacturers: Bourns
Qty: 400
Request Qty:
Description: Potentiometers 5K LINEAR 20%
RoHS:Details
Resistance:5 kOhms
Power Rating:
Mounting Style:Through Hole
Taper:Linear
Number of Turns:1
Shaft Type:Knurled / Serrated
Shaft Diameter:6 mm
Shaft Length:30 mm