 All Product > Resistors > Variable Resistors > Bourns  (PTV111-3415A-B103)
Bourns PTV111-3415A-B103
PartNo:
PTV111-3415A-B103
Manufacturers: Bourns
Qty: 370
Request Qty:
Description: Potentiometers 10K 20% 12mm Snap In
RoHS:Details
Resistance:10 kOhms
Power Rating:50 mW
Voltage Rating:
Tolerance:0.2
Termination Style:Pin
Mounting Style:Through Hole
Taper:Linear
Number of Turns:1
Shaft Type:Flatted / D
Shaft Diameter:6 mm
Shaft Length:15 mm