 All Product > Resistors > Variable Resistors > Bourns  (PTV142B20E115AB203)
Bourns PTV142B20E115AB203
PartNo:
PTV142B20E115AB203
Manufacturers: Bourns
Qty: 381
Request Qty:
Description: Potentiometers 20K AUDIO 20%
RoHS:Details
Resistance:20 kOhms
Power Rating:50 mW
Voltage Rating:
Tolerance:0.2
Termination Style:Pin
Mounting Style:Panel
Taper:Audio
Number of Turns:1
Shaft Type:Flatted / D
Shaft Diameter:6 mm
Shaft Length:15 mm