 All Product > Resistors > Variable Resistors > ALPS  (RK11K114F30C0B104 WITH CENTER TAP)
ALPS RK11K114F30C0B104 WITH CENTER TAP
PartNo:
RK11K114F30C0B104 WITH CENTER TAP
Manufacturers: ALPS
Qty: 1853
Request Qty:
Description: Potentiometers 100K OHM "B" TAPER W/CENTER TAP
RoHS:Details
Resistance:100 kOhms
Power Rating:500 mW (1/2 W)
Voltage Rating:50 VAC, 20 VDC
Tolerance:0.2
Termination Style:Pin
Mounting Style:Through Hole
Taper:
Number of Turns:1
Shaft Type:Flatted / D
Shaft Diameter:6 mm
Shaft Length:30 mm