 All Product > Resistors > Variable Resistors > ALPS  (RK12L1230C36)
ALPS RK12L1230C36
PartNo:
RK12L1230C36
Manufacturers: ALPS
Qty: 771
Request Qty:
Description: Potentiometers 12MM V/ADJ
RoHS:Details
Resistance:5 kOhms
Power Rating:50 mW
Voltage Rating:
Tolerance:0.2
Termination Style:Pin
Mounting Style:Through Hole
Taper:Linear
Number of Turns:
Shaft Type:
Shaft Diameter:6 mm