 All Product > Resistors > Variable Resistors > ALPS  (RK12L12C0A0G)
ALPS RK12L12C0A0G
PartNo:
RK12L12C0A0G
Manufacturers: ALPS
Qty: 712
Request Qty:
Description: Potentiometers 12MM V/ADJ
RoHS:Details
Resistance:10 kOhms
Power Rating:50 mW
Voltage Rating:
Tolerance:0.2
Termination Style:Pin
Mounting Style:Through Hole
Taper:Audio
Number of Turns:
Shaft Type:Flat
Shaft Diameter:6 mm
Shaft Length:30 mm