 All Product > Resistors > Variable Resistors > Alpha (Taiwan)  (RV09AF-40-20K-A16)
Alpha (Taiwan) RV09AF-40-20K-A16
PartNo:
RV09AF-40-20K-A16
Manufacturers: Alpha (Taiwan)
Qty: 1746
Request Qty:
Description: Potentiometers Audio 9mm 1M
RoHS:Details
Resistance:1 MOhms
Power Rating:50 mW
Voltage Rating:50 V
Tolerance:0.2
Termination Style:Snap In, Pin
Mounting Style:Through Hole
Taper:Audio
Number of Turns:1
Shaft Type:Knurled / Serrated
Shaft Diameter:6 mm
Shaft Length:20 mm