 All Product > Resistors > Variable Resistors > Alpha (Taiwan)  (RV120F-20-15F-B5K)
Alpha (Taiwan) RV120F-20-15F-B5K
PartNo:
RV120F-20-15F-B5K
Manufacturers: Alpha (Taiwan)
Qty: 943
Request Qty:
Description: Potentiometers Linear D-Shaft 5K
RoHS:Details
Resistance:5 kOhms
Power Rating:80 mW
Voltage Rating:150 V
Tolerance:0.05
Termination Style:Pin
Mounting Style:Panel
Taper:Linear
Number of Turns:1
Shaft Type:Flatted / D
Shaft Diameter:6 mm
Shaft Length:15 mm