 All Product > Resistors > Variable Resistors > Alpha (Taiwan)  (RV141F-40E3-18BL-B10K)
Alpha (Taiwan) RV141F-40E3-18BL-B10K
PartNo:
RV141F-40E3-18BL-B10K
Manufacturers: Alpha (Taiwan)
Qty: 938
Request Qty:
Description: Potentiometers Linear 18mm 10K PC MOUNT
RoHS:Details
Resistance:10 kOhms
Power Rating:50 mW
Voltage Rating:50 V
Tolerance:0.2
Termination Style:Snap In, Pin
Mounting Style:
Taper:Linear
Number of Turns:1
Shaft Type:Knurled / Serrated
Shaft Diameter:
Shaft Length:18 mm